Ako si vybrať dobrý televízor?

AKO VYBRAŤ TELEVÍZOR?

Televízor si nikto z nás nekupuje iba na pár dní. Je preto veľmi dôležité, aby sme rozumeli všetkým parametrom a vybrali si taký, ktorý bude spĺňať všetko, čo od kvalitného televízora očakávame a chceme. Najdôležitejšie pojmy si nižšie v krátkosti vysvetlime a povenujeme sa aj ich významu.

Mobirise Website Builder

Ako vybrať televízor podľa veľkosti a pozorovacej vzdialenosti?

Najdôležitejším parametrom pri výbere nového TV je uhlopriečka. Jej veľkosť sa štandardne uvádza v palcoch (anglická miera: palec = 2,54 cm). Ako prvé si musíme dobre zvážiť a zmerať priestor, do ktorého plánujeme nový TV umiestniť, aby sme predišli peripetiám s umiestňovaním. Mnohé televízory dnes ponúkajú aj možnosť upevnenia na stenu, pre prípad, že potrebujeme ušetriť viac miesta.

Často opomínaná, ale nemenej dôležitá je aj odporúčaná pozorovacia vzdialenosť, ktorá okrem uhlopriečky súvisí aj s rozlíšením obrazu. Tu je rada jednoduchá. Čím vyššie je rozlíšenie, tým bližšie môžeme sedieť a vnímať dokonale ostrý obraz bez akýchkoľvek rušivých elementov. Odporúčaná vzdialenosť pri televízoroch s rozlíšením 4K Ultra HD tak bude menšia, ako pri tých s rozlíšením Full HD.

Mobirise Website Builder

Aký je rozdiel v rozlíšení?

Rozlíšenie obrazovky sa udáva v pixeloch. Pixely sú obrazové body, ktoré vytvárajú obraz a čím viac ich bude náš televízor mať, tým ostrejšie a detailnejšie budeme vnímať vysielaný obsah. Rozlíšenie závisí aj od veľkosti uhlopriečky. Napríklad pri modeloch nad 80 cm je Full HD. V prípade televízorov s veľkosťou 100 cm a viac odporúčame rozlíšenie 4K Ultra HD.

Pri popise rozlíšenia sa môžeme stretnúť aj s pojmom upscalling. Je to technológia, ktorá dokáže automaticky vylepšiť nízku kvalitu obrazu s nižším rozlíšením na omnoho vyššiu. Divácky zážitok tak nebude o nič ukrátený.

Moderný televízor nám jednoducho ponúkne iba to najlepšie vysielanie bez rušivých elementov. V praxi sa pri rozlíšení najčastejšie stretneme s týmto delením:
Full HD (1920 × 1080): najčastejšie nájdeme pri TV s uhlopriečkou 33 až 43". Vo Full HD môžeme sledovať napríklad film na Blu-Ray alebo DVD a vysielajú v ňom mnohé digitálne či satelitné televízie.
Ultra HD (UHD/4K) (3840 × 2160): unikátne rozlíšenie obrazu, ktoré zobrazí 4-krát viac obrazových bodov než Full HD TV. Ak si chceme vychutnať maximálne detaily, dokonalo čistý obraz, využívame streamovacie služby a sme nadšencami hier, UHD je najlepšou voľbou.
8K (7680 × 4320):Budúcnosť televízorov! V porovnaní so 4K televízormi zobrazia 4-krát vyššie rozlíšenie. Zobrazený obsah je na nerozoznanie od reality aj pri pohľade zblízka. Ide o pomerne drahú technológiu. Niektoré 4K TV využívajú technológiu upscalling, ktorá zvýši 4K rozlíšenie na 8K

Mobirise Website Builder

Tajomná zobrazovacia frekvencia, čo vlastne znamená? 

Plynulosť obrazu (počet snímok za sekundu) je atribút, ktorý rovnako výrazne ovplyvňuje kvalitu obrazu. Udáva sa v hertzoch (Hz) a štandardne sa pri TV stretneme s hodnotami od 50 do 100 Hz. Na trhu však nájdeme napríklad aj OLED televízory s výrazne vyššou frekvenciou či TV s hodnotami nad 100 Hz.

Pokiaľ radi sledujeme relácie s rýchlymi zmenami obrazu (športové prenosy, akčné filmy, atď.), mali by sme si vybrať skôr TV s obnovovacou frekvenciou aspoň 100 Hz. Televízory s 50 Hz frekvenciou, s ktorou sa stretneme pri lacnejších modeloch, môžu mať potom problém s tzv. švenkom obrazu (trhaným obrazom), a to nechceme.

Mobirise Website Builder

Na aké technológie obrazu môžete pri televízoroch naraziť? OLED, QLED, mini LED a ďalšie...

Staré televízory si prešli výraznou premenou. Dnes je televízor vlastne tenký LCD panel s nízkou spotrebou, výborným jasom aj kontrastom a širokými pozorovacími uhlami. Jas produkujú LED diódy s rovnomerným svitom po celej ploche. LED televízory patria medzi najrozšírenejšie televízory, ktoré neustále podliehajú novým inováciám (QLED, NanoCell, mini LED, ULED). Vyšší štandard predstavujú OLED televízory, ktoré však fungujú na úplne odlišnom princípe, aj keď podľa názvu by sme si mysleli pravý opak.

Pomôžeme vám s výberom televízora

Fill this form and we'll get back to you soon.

Mobirise Website Builder

© Copyright 2022 - All Rights Reserved

Built with Mobirise ‌

Free Web Site Maker